«Валентина» - це програмний комплекс для створення викрійок одягу, який поширюється по моделі відкритого програмного забезпечення. Основна ідея цього комплексу полягає в об’єднанні сучасних технологій з традиційними методами розробки викрійок. Головною особливістю «Валентини», що якісно відрізняє її від інших рішень для легкої промисловості, є робота з параметричними кресленнями.
Трохи історії. Проект «Валентина» був створений в 2013 році. Поштовхом до його появи стало бажання створити великий цікавий проект, над яким можна було б працювати довгий час. Пізніше це бажання трансформувалося в ідею створення нового програмного продукту для легкої промисловості. Дану ідею подала засновнику його мама, закрійник по професії. Її ім’ям і була названа програма і весь проект.
Тепер трохи про те, що ж таке відкритий проект, що він дає розробникам і простим користувачам і що вимагає натомість. Як ви, напевно, знаєте, основною моделлю програмних продуктів сьогодні є пропрієтарне (тобто платне) програмне забезпечення (ПЗ). Іншими словами, розробники створюють будь-яку програму, а користувачі за неї платять гроші. При цьому, така програма залишається власністю авторів, її не можна вільно поширювати та змінювати. Якщо подивитися на сучасний стан ринку рішень для легкої промисловості, то можна зробити невтішні висновки. У масі своїй тут переважають пропрієтарні ПЗ, ці продукти платні і дорогі, а значить, не доступні широкому загалу. І навіть не кожне підприємство може собі їх дозволити. Інформації по ним дуже мало, орієнтація на великі підприємства залишає мало шансів на існування широкодоступних ресурсів зі зворотним зв’язком і допомогою по використанню програми. Відсутні можливості вибору платформи - більшість з відомих рішень підтримують тільки Windows. Класичним рішенням для легкої промисловості є система автоматизованого проектування (САПР), але вона не в повній мірі охоплює потреби створення викрійок, адже в більшості своїй не дозволяє проектувати параметричні креслення. У зв’язку з цим, за останні 10 років ситуація мало змінилася. Рівень комп’ютеризації швейної індустрії до сих пір, на наш погляд, незадовільний. Багато ще відмовляються від використання програмного забезпечення і роблять викрійки по-старому. Інші використовують графічні редактори або САПР, а ці продукти не адаптовані для потреб легкої промисловості. І тільки рідкісні щасливчики, які можуть собі це дозволити, використовують промислові рішення, що покривають потреби конструювання викрійок. Поряд з пропрієтарним ПЗ, існує модель відкритого (вільного) програмного забезпечення. Вона створювалася на противагу і як альтернатива платному ПЗ. Користувачі вільного програмного забезпечення мають право на його необмежену установку, вільне використання, поширення та зміну. Це означає, що автори такого продукту не беруть плату за використання та поширення своєї програми, а також надають вільний доступ до її вихідного коду. І це, з одного боку, виключає дохід розробників безпосередньо від створення програми, але, з іншого боку, дозволяє нескінченно удосконалювати і покращувати програмний продукт, надає широкі можливості для експериментів. Розвиток програми тут відбувається шляхом створення спільноти людей-однодумців, добровольців, які зацікавлені в її поліпшенні. Чи не вносячи плати безпосередньо грошима за програму, вони вкладаються в неї своїм часом і працею, роблячи посильний внесок у проект і удосконалюючи програму. Розробники вільного ПЗ при цьому заробляють на діяльності навколо самої програми: на навчанні роботи з програмою, на комерційній розробці якихось окремих додаткових функцій, на продажу креслень, створеній в їхній програмі, а також на добровільних пожертвування користувачів.
Для створення і поширення «Валентини» була обрана модель відкритого програмного забезпечення, що дозволило широко адаптувати програму для багатьох сучасних платформ, вона стала доступною не тільки для Windows, а також і для Mac OS X і Linux. «Валентину» не можна назвати традиційним програмним рішенням для швейної промисловості, так як в ній реалізована ідея роботи з параметричними викрійками. А це значить, що така форма може бути перебудована за певними правилами. Параметрична форма дозволяє шляхом зміни вхідних даних - мірок і надбавок, а також через задання формул і правил побудови геометричних об’єктів автоматично змінювати форму викрійки без необхідності перебудови вручну. Іншими словами, один раз побудувавши викрійку в програмі «Валентина», її можна автоматично перебудовувати на інші розміри або мірки. Також «Валентина» дозволяє програмувати деякі процеси в кресленнях, що призводить до додаткової автоматизації при перестроюванні викрійок. Класичні ж САПР системи не дозволяють робити нічого подібного. У них реалізований підхід, узятий з машинобудівних або архітектурних систем - віртуальний олівець і папір. Цього, можливо, вистачає для потреб машинобудування або архітектури, але недостатньо для конструювання одягу. В даний час навколо «Валентини» утворилося співтовариство однодумців, об’єднаних однією проблемою - незадовільним станом існуючих рішень в легкій промисловості. Експертна думка і досвід багатьох людей дозволяють більш точно визначити проблеми і потреби в конструюванні одягу і розробити необхідні рішення. Приєднуйтесь і ви, разом нам вдасться змінити існуючу ситуацію! Чим конкретно ви можете допомогти проекту «Валентина»? Дуже багатьом. І для цього зовсім необов’язково бути програмістом. Тестування нових версій програми, повідомлення про помилки в ній, пропозиції про внесення в програму нових функцій, згадка про програму в своїх соціальних мережах, надання проекту створених креслень з викрійками, створення навчальних матеріалів і курсів за програмою, переклад навчальних книг на інші мови, переклад інтерфейсу програми з англійської мови, покупка платних матеріалів проекту і просто добровільне внесення пожертвувань - все це просуває проект і сприяє розвитку «Валентини». Ну і, звичайно, якщо ви програміст, то можете внести неоціненний вклад у проект безпосереднім написанням коду. І це все наближає нас до спільної головної мети - створення повноцінної багатофункціональної програми для побудови і моделювання ваших викрійок одягу. А в глобальному сенсі - до поліпшення ситуації з конструюванням лекал одягу у всій легкій промисловості.